Menu
Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
lek.stom. Karolina Kupc
cadcam

Technologia CAD / CAM Cerec

NAJNOWSZA TECHNOLOGIA CAD/CAM CEREC DLA PACJENTA STOMATOLOGICZNEGO

Czym jest CAD/CAM ? Z pewnością każdy słyszał o tym skrócie, zwykle w połączeniu z branżą obróbki stali, linii produkcyjnych lub w programach naukowo-popularnych. CAD/CAM oznacza (ang. Computer Aided Design) komputerowe wspomaganie projektowania i (ang.Computer Aided Manufacturing) komputerowe wspomaganie wytwarzania .

Od wielu lat producenci sprzętu specjalistycznego dla medycyny starają się wykorzystać dostępne technologie w celu ułatwienia i przyspieszenia procesów leczenia. Szybszy i bardziej dokładny zabieg zawsze oznacza krótsze cierpienie i mniejszy dyskomfort dla pacjenta. Nic nie zastąpi intuicji i wiedzy lekarza, natomiast nie potrzeba dowodów naukowych na fakt, że maszyny są bardziej precyzyjne od ręki człowieka.

Przychodzi pacjent do dentysty.

W ujęciu tradycyjnym pacjent, który trafia do gabinetu stomatologicznego ze wskazaniem na wykonanie odbudowy protetycznej (przysłowiowa korona lub most) ma pobierany wycisk. Jest to bardzo nieprzyjemna część całego procesu, duża ilość masy wyciskowej w jamie ustnej to z pewnością niemiłe doświadczenie. Następnie „wycisk” trafia do pracowni protetycznej. Tam technik wykonuje model gipsowy uzębienia pacjenta stanowiący bazę do następnego etapu jakim jest przygotowanie podbudowy np.metalowej na której w ostatnim etapie nakłada się ręcznie parę warstw porcelany w celu uzyskania efektu zbliżonego do koloru i przezierności naturalnych zębów. Opisany w dużym skrócie proces jest czasochłonny. Zajmuje około tygodnia czasu. Dodatkowo jest narażony na szereg błędów oraz niedokładność wynikającą z najbardziej niestabilnego czynnika jakim jest człowiek. Prace protetyczne niedokładnie wykonane, pęcherzyki powietrza naniesione pomiędzy warstwy porcelany, niedokładne przyleganie do oszlifowanego zęba – to elementy wpływające na krótką żywotność odbudowy protetycznej.

Czy można inaczej?

Rozwiązaniem opisanych problemów jest system CAD/CAM w gabinecie stomatologicznym. Cały proces pobierania wycisku i wykonania odbudowy protetycznej ulega skróceniu i wykluczone zostają czynniki generujące błędy. Cały system składa się z konsoli projektowej wyposażonej w skaner wewnątrzusny oraz frezarki cyfrowej.

Specjalnie zaprojektowany skaner wewnątrzustny umożliwia pobranie „wycisku elektronicznego” bezpośrednio z ust pacjenta w raptem paręnaście sekund. Na ekranie komputera pojawia się wirtualny model uzębienia pacjenta. Lekarz projektuje odbudowę protetyczną. Wykonany projekt trafia do frezarki. Frezarka wycina zaprojektowaną pracę z gotowego bloku porcelany. Ostatni etap to polerowanie lub charakteryzacja korony i glazurowanie. Po 10-cio minutowym wypaleniu korony w piecu jest ona gotowa do cementowania w jamie ustnej pacjenta.

cadimg

Jakie są korzyści dla pacjenta, jeżeli gabinet stomatologiczny stosuje system CAD/CAM do wykonywania odbudów protetycznych?

Porównując do metody tradycyjnej – brak wycisku z użyciem masy wyciskowej. Czas potrzebny na przeprowadzenie całego procesu to około 90 minut (dla jednej korony). Gotowe bloki porcelany produkowane są w warunkach laboratoryjnych nie zawierają artefaktów, pęcherzyków i wad struktury. Wskazania do użycia systemu CAD/CAM w protetyce to korony pełnoceramiczne, inlay, onlay, korony endo, licówki, mosty pełnoceramiczne, łączniki indywidualne implantów. Dokładność wyciętej pracy to 19-25μm. Prace ceramiczne wykonane w technologii CAD/CAM charakteryzuje wysoka estetyka dokładność i wytrzymałość.